مولفه های هوش تجاری و هوشمندسازی کسب و کار

 

مولفه های هوش تجاری
مولفه های هوش تجاری

هوش تجاری با بهره گیری مولفه های زیر سیر تبدیل داده به اطلاعات و هدایت آن به سمت دانش و سپس بینش و هوش تجاری را ارائه می دهد:

 

سیر داده به هوش تجاری
سیر داده به هوش تجاری

 

1.       انبار داده   Data Warehouse 

انبار داده عبارت است از مجموعه اي از داده هاي يکپارچه، که توسط صفحات وب از منابع داخلي و خارجي جمع آوري شده است و داده هاي مرتبط را از مخزني که براي تصميم گيري موجود است، تجميع مي کند. انبار داده به خصوص براي مديران و تحليلگران تجارت بسيار قابل دسترس است.

ِِِDatawarehouse
انباره داده ها

 

2.       داده کاوی

داده کاوي فرآيند کشف الگوها، روابط بين داده ها و تمايلات از طريق بررسي حجم وسيعي از اطلاعاتي است که در انبار ذخيره شده است. تکنولوژي تشخيص، آمار و تکنيک هاي رياضي معمولا  در تکنولوژي داده کاوي استفاده مي شوند.

داده کاوی مجموعه ای از تکنیک های کارآمد برای کشف الگوها و روندها از داده های موجود و تبدیل آنها به دانش های مفید و قابل فهم در پایگاه داده های بزرگ است.

داده کاوی
Data mining

 

3.         ETL : Extraction Transformation Load

زیرساختی مطمئن برای سهولت بازیابی داده ها از بانک های اطلاعاتی داده ای عملیاتی جهت تحلیل آن ها می باشد. جمع آوری، یکپارچه سازی، خلاصه کردن، انتقال، بارگذاري مجموعه اي از عمليات است که در آن داده از چندين پايگاه داده و سيستم استخراج مي شود، به فرمت مورد نظر انتقال مي يابد و در پايگاه داده هدف بارگذاري مي شود. هدف از فرایند ETL ادغام داده های ناهمگون به قالبی استاندارد و ساختاریافته برای بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده ای هوش تجاری در یک محیط حرفه ای تصمیم ساز است و شامل سه مرحله است استخراج، تبدیل و بارگذاری داده هاست.

پاکسازی
  ETL : Extraction Transformation Load

 

4.        OLAP : On-line Analytical Processing

تکنولوژي OLAP با بهره گيري از محاسبات پيچيده و مدل های داده ای چند بعدی ( ونه لزوما سه بعدی) به کاربران اين امکان را مي دهد که حجم وسيعي از اطلاعات را در ابعاد گوناگون جستجو و آناليز کنند. ابزارهاي OLAP  ترکيبي از رابط کاربري گرافيکي و روش هاي پردازش است، که نتايج بصري متفاوتي را برای کاربران به نمایش می گذارند .

OLAP
OLAP

 

 

 

 

معماری ساختاریافته و هوشمندسازی
معماری ساختاریافته و هوشمندسازی

 

با ما همراه باشید. جهت رویت مقاله های تخصصی به دانشنامه مراجعه فرمایید.