Cross Selling & Up Selling
Cross Selling & Up Selling

Cross Selling (فروش تکمیلی) و Up Selling (فروش بالاتر)

در همه جای دنیا، این مفهوم  بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد حتی فروشندگانی که با مفهوم آکادمیک آن آشنا نیستند ولی می دانند که این روشها باعث افزایش فروش می گردد.

با چند مثال آغاز می کنیم، زمانی که برای خرید گوشی تلفن همراه به مغازه ای وارد می شوید و قصد خرید نیز دارید اما میزان هزینه ای که برای خود متصور بوده اید یک میلیون تومان است. فروشنده در ابتدا پیشنهاد گوشی 1.200.000 تومانی را ارائه می دهد و آنرا بسیار پیشرفته می داند بگونه ای که اکثر شیک پوش ها و مدیران از این گوشی استفاده می کنند و شما آنرا خریداری می کنید. فروشنده شما را متقاعد کرد برای کالایی ارزشمند باید مبلغ بالاتری پرداخت کنید که به این روش Up Selling می گویند.

اگر شما این گوشی را خریداری نکردید و گوشی دیگری پایین تر از قیمت متصور حدود 900 هزار تومان خریداری کردید. فروشنده در کنار گوشی به شما پیشنهاداتی از جنس کیف گوشی، برچسب محافظ روی شیشه گوشی، هندزفری، کارت حافظه، نرم افزارهای مختلف و … . هزینه ای که کرده اید به مبلغ 1.400.000 می رسد

Cross Selling & Up Selling
Cross Selling & Up Selling

این تکنیک بازاریابی و فروش را Cross Selling می‌گویند که شامل فروش کالاهای جانبی و خدمات اضافی یک محصول است.

مثال دیگر که برای همه ما اتفاق افتاده است. مطمئنا برای خرید غذا وارد فست فود شده اید. وقتی که سفارش همبرگر می‌دهید، در کنار آن، نوشیدنی و یا سیب زمینی سرخ کرده هم به شما می فروشند که به این تکنیک

Cross Selling  می گویند، در کنار سفارش اصلی، کالاهای جانبی ارائه می گردد.

Cross Selling & Up Selling
Cross Selling & Up Selling

ولی گاهی فروشنده با مهارتی خاص و با نیت قبلی، شما را به هدفی خاص سوق می‌دهد تا یک کومبو شامل همبرگر، سیب‌زمینی، نوشابه و یک دسر خریداری نمایید که به این تکنیک  Up Selling می گویند.

هوشمندسازی فروش می تواند شما را در ارائه بهتر کالا و خدمات یاری رساند بگونه ای که هر دوسوی معامله خرسند و شاد باشند. خریدار از خرید موفق خود لذت می برد و فروشنده با سود خود خرسند است.

BsiCenter  با مجموعه خدمات هوشمندسازی فروش  و ارائه داشبوردهای مدیریتی اختصاصی، شما را در شناسایی الگوی رفتاری مشتریان یاری می رساند تا بتوانید با سرعت و شتاب بیشتری بسوی اهداف خود گام بردارید.

امیدواریم حال کسب و کار شما ، همیشه ی همیشه، خوبِ خوبِ خوب باشد.

کلینیک هوشمندسازی کسب و کار
کلینیک هوشمندسازی کسب و کار