Affiliate Marketing

بازاریابی پورسانتی اینترنتی

 

بازاریابی پورسانتی اینترنتی
بازاریابی پورسانتی اینترنتی

یکی از پردرامد ترین شغل ها در دنیای تجارت بازاریابی و فروش اینترنتی است و همواره درامدهای پورسانتی یا افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) و یا بازاریابی پورسانتی اینترنتی مورد توجه بسیاری از فروشندگان بوده است. فروشندگان موفق که به فعالیت و کار خود ایمان دارند پورسانت های خوبی هم دریافت می کنند و برعکس دوستانی فکر می کنند که این راه درامد را کافی نمی دانند و از این مدل کسب درامد دلهره دارند.

می خواهیم با این مدل کسب درامد که هم به تولید، فروش و هم به بازاریابی کمک می کند آشنا شویم:

تولید کننده و فروشنده سایه Merchant  و بازاریاب اینترنتی، تبلیغ کننده اینترنتی و فروشنده اصلی اینترنتی Affiliate

برای درک بهتر ماجرا سراغ مثالی می رویم. سایت معروف آمازون رو در نظر بگیرید که محصولات و برندهای مختلفی را عرضه می کند. هم آنها را تبلیغ می کند و هم برای فروش عرضه می نماید که در این بحث، امازون را Affiliate Program می نامیم و از طریق فروش کالاهای تولیدکنندگان Merchant ، پورسانت خود را از آنان دریافت می کند. پورسانت های بسیار ناچیز، اما فروش بالا و درنتیجه درامد بسیار بالا.

آمازون با ایجاد بستر مناسب برای ارائه کالاهای تولیدکنندگان و بازرگانان مختلف، فعالیت برندینگ را برای تولیدکنندگان انجام می دهد و تولیدکنندگان و فروشندگان سایه زمانی هزینه ای را پرداخت می کنند که آمازون یا affiliate ها کالای آنها را فروخته باشد. در این مدل کسب درآمد، هم Merchant ها و هم Affiliate به سودآوری می رسند و در یک مشارکت از پیش برنامه ریزی شده به موفقیت می رسند.

سایت Amazon در سال 1996 توسط جف بزوس پایه گذاری شد.  اولین وبسایتی که سیستم Affiliate Marketing را در وبسایت خود ارائه داد و با پورسانت های ناچیز به یکی از بزرگترین شرکت های سودآور تبدیل شد.

مدل دیگری از Affiliate Marketing

این مدل که بیشتر در نوع کسب درامد نسبت به قبلی متفاوت هست، بسته به نوع برنامه مشارکتی ویا وب سایت، افیلیت ها کاربران یا بازدیدکنندگانی را به وب سایتMerchant    روانه می کنند. از سیاست های تولیدکننده است تا بازدیدکنندگان حتما باید فرم مخصوص فروشنده Merchant    را پر نموده و یا درآنجا عملیات مالی، تکمیل فرم شرکت، نظرسنجی، ایجاد حساب کاربری ویا هر فرایند دیگری را انجام دهند.

Affiliate دروازه ورود به Merchant   می شود و تعداد بازدیدکنندگان را افزایش می دهد.

می خواهیم گریزی بزنیم به انواع مدلهای پرداخت پورسانت در فروش برای Affiliate ها:

بازاریابی پورسانتی اینترنتی
بازاریابی پورسانتی اینترنتی

·        پرداخت به ازای هر فروش

این مدل پورسانت به درصدی از کل فروش به Affiliate اشاره دارد.

به عنوان نمونه با توجه به اینکه فروش گروه کالایی از گروه کالای دیگر بیشتر بوده اما پورسانت به کل مجموعه پرداخت می گردد یعنی  Pay Per Sale

  • پرداخت به ازای هر ثبت نامی که کاربر انجام می دهد و یا تعداد ورود بازدیدکنندگان

پرداخت به تعداد کاربرانی که از دروازه affiliate واردMerchant    می شوند و فعالیت مدنظر Merchant   را انجام می دهند به عنوان مثال فرم هایی را پر کند.  به این مدل کسب درامد، Pay Per Lead  نیز گفته می شود.

·        پرداخت به ازای هر بازدیدکننده

در این مدل، affiliate ها به ازای هر بازدیدکننده سایت  Merchant پورسانت دریافت می کنند. چه فرم  ثبت نام پر کرده باشند و یا نه .

·        پرداخت به ازای نمایش آگهی

در این مدل،Affiliate ها به ازای تعداد دفعات نمایش آگهی های Merchant در وبسایت خود، پورسانت دریافت می کنند. حتی بازدیدکننده روی تبلیغات Merchant  کلیک نکند.

چگونه امکان ارزیابی وجود دارد؟

Affiliate ها برای وب سایت خود پنل هایی ورودی برای هر آگهی طراحی می کنند با شماره منحصر بفرد و همچنین می تواند برعکس باشد یعنی Merchant ها که بنر آگهی نمایشی طراحی می کنند شماره منحصر بفرد و پنل مخصوص را در اختیار Affiliate ها قرار می دهند.

پس از آنکه Affiliate ها، بنرها، متنهای لینکدار و … را در سایت خود آپلود کردند، کاربران و بازدیدکنندگان ، با کلیک برروی آنها وارد سایت Merchant می شوند و از آنجائیکه لینکهای ایجاد شده شماره اکانت شما را به همراه دارد، سایت Merchant خواهد فهمید که کاربری که وارد سایتش شده، از طریق کدام درگاه ورودی Affiliate ها معرفی شده است و بسته به نوع مدل پورسانت بازاریابی، در صورتی که کاربر ارسال شده توسط شما، از سایت فروشنده خرید بکند و یا ثبت نام کند، به اکانت شما پورسانت اختصاص داده می شود. این مبالغ در حساب کاربری Affiliate  ها جمع شده و درصورتیکه از یک مقدار حداقلی فراتر رود، در بازه های زمانی مشخص شده توسط Merchant ها به Affiliate ها پرداخت می گردد.

این مدلهای پورسانتی آنلاین بسیار مورد توجه طراحان و ایده پردازان دنیای اینترنت قرار می گیرد و درامدهای حاصله از آن بسیار بسیار بالاست.

امیدواریم حال کسب و کار اینترنتی شما هم، همیشه ی همیشه، خوبِ خوبِ خوب باشد.

با تشکر

ابوطالب حبیبی ماچیانی

www.BsiCenter.com